Daniel Řepa – Frisbee mě baví, protože je prostě free-sbee

Má cesta ke psům nezačala typickým: “Vždy jsme měli doma nějakého psa.“ My jsme psy doma vlastně neměli, což je, pravda, na venkově zvláštní. Ke psům mě „dovedla“ žena, když před pár lety přišla s šíleným nápadem, že si pořídíme psa. Začalo to jako vždy – nenápadně. „Já ti s ní pomůžu, když bude potřeba, tak ji nakrmím, vyvenčím, ale jinak po mě nic nechtěj“ distancoval jsem se z role pejskaře.

Pár měsíců na to jsem už dělal manželce podržtašku  na cvičáku agility. Nemám rád agility. Ale psy už rád mám :) K frisbee jsem se dostal – jak jinak – nenápadně, byl jsem ženou ukecán, že frisbee tábor je fajn akce. A tak jsem se zúčastnil táborů (a seminářů) pod taktovkou holek Urbáškových, Míši Andrové a Lucky Schönové. Kde jsem se naučil mnoha trikům, technice hodu na různé vzdálenosti, „druhům“ hodů a jak spolupracovat se psem. Uznávám, není to ode mne moc hezké, manželce jsem její fenu tak trošku „zabavil“.

Z počátku jsme se soustředili jen na distanční disciplíny, protože se naše fena věnuje agility na vysoké úrovni a tudíž trénink a příprava pro tento sport vyžaduje mnoho času. Postupem času mne ale víc a víc lákala královská disciplína freestyle. Žena si dala pauzu od agility a propůjčila mi Kiru na plný úvazek. Chtěl jsem startovat na Mistrovství České republiky ve frisbee a moc jsem si přál startovat na Mistrovství Evropy. A tak jsme na jaře 2016 polehounku zahájili přípravu na freestylovou sezónu. Trenérem mi byla povětšinu času manželka a jsem jí za to moc vděčný. Její rady, zkušené oko a rychlé vyhodnocení problému, když se nějaký vyskytl, nám pomáhalo posouvat se dál.

A tak jsme se s Kirou naučili dogcatch, vystřihli jsme si první vault (skvělý pocit) a naučili jsme se s Kirou mnoha dalším trikům. Mám štěstí nejen na trenérku, ale taky na psa – Kira je neskutečně ochotná, učenlivá a výborně namotivovaná (práce manželky, přiznávám). V létě 2016 jsme se zúčastnili na BPD (Brněnské psí dny) svých prvních freestylových závodů. Nevím, kdo byl víc nervózní, zda já nebo žena. Výsledky z prvního kola mne mile překvapily – zůstali jsme 0,8 bodů za prvním místem. No, na první start pěkný výsledek. Ve chvíli, kdy jsem si uvědomil, že mám „na bednu“, tak to šlo z kopce :D Nervozita zapracovala a překazila nám všechno. Nakonec jsme po druhém kole a SMD skončili šestí. Další freestylové závody se konaly v sprnu 2016 v Pohořanech pod názvem FFFF. Tady nám pro změnu o fous uteklo třetí místo.

Mrzelo mne to, ale zároveň nakoplo dál. A tak jsem začal spřádat plány na start při MČR. Ovšem žena se mne snažila přesvědčit, že toho měla Kirunka poměrně hodně v poslední době a že bude lepší ji pošetřit a soustředit se na start na ME. Nakonec jsem za to byl moc rád, užil jsem si parádní závody s kupou přátel v klidu z pozice diváka!

ME září 2016… Udělali jsme jednu zásadní chybu, když jsme nabyli dojmu, že je potřeba už předvést něco víc. Takže jsme kompletně překopali sestavu pro freestyle, což bylo spíš ke škodě než k užitku. K tomu se přidal můj stres a vyneslo nám to „jen“ 9. místo z 30 účastníků v divizi II. Ovšem v disciplíně SMD jsme s Kirou zaváleli a ocitli jsme se po prvním kole na 11. místě ze 166 účastníků. Druhé kolo už tak plodné nebylo. Probojovali jsme se sice do nedělního finále, ale nakonec jsme skončili na 24. místě ze 166 týmů. Což si myslím, že není vůbec špatné :)

Týden po ME jsme ukončili předčasně sezónu (jednak si myslíme, že fenka toho měla za sezónu dost a potom jsme ji chtěli pošetřit, protože jsme ke konci roku 2016 plánovali štěňátka) vítězstvím v SMD v Pardubicích na 1. Mája Cupu. Lepší ukončení sezóny jsem si nemohl přát.

Avšak asi největším úspěchem je pro mě to, že fenka makala naprosto úžasně, do všech závodů šla naplno. Když jsme ji někde pošetřili, tak na dalších závodech nám to mnohonásobně vrátila. A sezónu ukončila ve zdraví a v plné síle bez náznaku únavy. A koncem roku 2016 přivedla na svět 6 úžasných a zdravých štěňat.

Můj cíl? Kromě svých osobních cílů, kdy se chci stále zdokonalovat ve frisbee (doma už nám roste jedno psí dítko po Kirušce – moje nová frisbee parťačka Raven)… bych moc rád přivedl k frisbee více lidí, zejména z Pardubického kraje a okolí, abychom to tady mohli oživit a pořádně rozjet. Věřím, že talentovaní nebo i méně talentovaní hráči se tu najdou.

Naše úspěchy za loňský rok:

9. místo freestyle starterters ME 2016

24. místo v SMD na ME 2016

4. místo freestyle starters na FFFF 2016

8. místo SMD na FFFF 2016

6. místo freestyle starters na BPD 2016