Agility

Tento super sport jsem v podstatě nikdy neobjevila. Měla jsem zhruba představu (a to hodně zkreslenou) a čem asi tak agility je. Pak jsem náhodou narazila na netu na pěkná videa ze závodů a úplně mě to nadchlo. Možná je to tím (a možná taky ne), že agility parkur je taková změnšenina parkuru pro koně. Shodou náhod jsem v této době také vybírala psa, neměla jsem přesnou představu jaké plemeno vlastně chci, po shlédnutí pár videí jsem se rozhodla pro Australského ovčáka. Agility je však sport pro všechna plemena (i pro voříšky) a pro všechny páníčky. I když pravda, že některá plemena jsou prokazatelně uspěšnější např. Border colie a jiná s parkurem trošku víc zápasí (například některá menší méně aktivní plemena psů, kteří jsou chováni především jako společníci).

Agility se dělí na mnoho skupin. A to podle výkonnosti na 3 kategorie, s tím, že v 1 jsou začátečníci a ve 3 ti nejlepší. Dále podle velikosti plemene na SA (small), MA (medium) a LA (large). Dále se dělí na zkoušky (při uspěšném složení tří zkoušek musíte do 1 roku přestoupit do vyšší kategorie), běhá se také jumping, kde jsou vynechány zonové překážky a kruh. Také jsou vypsány běhy pro psi „veterány“ (nejsem si však jista od kolika let věku psa, tuším, že od 9. roku věku)

 Na trati se nacházejí 3 druhy překážek. Zónové (áčko, kladina, houpačka, stůl), při jejichž překonávání musí pes došlápnout alespoň jednou nohou do vyznačené zóny, při překonávání houpačky musí pes setrvat do okamžiku než se druhý konec houpačky dotkne země. Při překonávání stolu musí pes po určitou dobu (tuším 5 vteřin?) setrvat na této překážce. Skokové překážky (skok do výšky přes laťku, skok do dálky, zeď, viadukt, kruh). Pes nesmí shodit laťku nebo část dálkové překážky, část zdi nebo viaduktu. Zároveň nesmí použít část překážky k odrazu, překonává ji tedy čistým skokem. Dalšími překážkami na trati jsou překážky „probíhané“. Mezi ně paří látkový tunel, pevný tunel a slalom.

Zvláštním „druhem“ agility je tzv „gambler“ (v ČR se neběhá).  Psovod se pohybuje za vyznačenou čárou (páskou) a psa vysílá na dálku k překonávání překážek. Nádherná ukázka ZDE. Dovolím si tvrdit, že bez pečlivého a dlouhodobého nácviku se nedá bezchybně překonat :)

V agility jde v podstatě o to, aby pes překonal trať co nejrychleji, bezchybně a v předepsaném pořadí (při nedodržení pořadí je dvojice diskvalifikována).

 

Takže toto bude pravděpodobně naše hlavní aktivita. Pokud se chcete dozvědět více, mrkněte na Wiki.

Další důležité informace jsou na webu Klub agility ČR.