Australský ovčák – standard plemene

Celkový vzhled

dle AKC (American Kennel Club)

Australský ovčák je inteligentní pracovní pes se silným ovčáckým a hlídacím instinktem. Je oddaným společníkem a vydrží pracovat celý den. Je dobře vyvážený, trochu delší než vyšší, střední velikosti a síly kostry, se zbarvením, které nabízí rozmanitost a jedinečnost. Je pozorný a živý, pružný a mrštný, pevný a svalnatý bez hrubosti. Má kupírovaný nebo přirozeně krátký ocas.

dle ASCA (Australian Shepherd Club of America)

Australský ovčák je dobře vyvážený pes střední velikosti a síly kostry. Je pozorný a živý, vyjadřuje sílu a vytrvalost, kombinované s neobyčejnou mrštností. Je trochu delší než vyšší, srst je střední délky a textury se zbarvením, které nabízí rozmanitost a jedinečnost u každého jedince. Identifikačním znakem je přirozeně krátký nebo kupírovaný ocas. Samčí i samičí pohlaví je dobře vyjádřeno.

Povaha a temperament

dle AKC – temperament

Australský ovčák je inteligentní, aktivní pes s vyrovnanou povahou, je dobrosrdečný, zřídka kdy svárlivý. Při počátečním setkání může být poněkud rezervovaný. Chyby: jakýkoliv náznak plachosti, strachu nebo agrese musí být přísně penalizován.

dle ASCA – povaha

Australský ovčák je inteligentní, primárně PRACOVNÍ pes silných ovčáckých a hlídacích instinktů. Je výjimečným společníkem. Je všestranný a snadno cvičitelný, vykonávající zadané úkoly ve velkém stylu a s nadšením. Je rezervovaný k cizím, ale není plachý. I když je průbojný a spolehlivý pracant, surovost vůči lidem nebo zvířatům není únosná.

Zdroj: kniha Australský ovčák od A do Z, napsala Jeanne Joy Hartnagle – Taylor

Standard plemene Australský ovčák také najdete na stránkách KCHBO ZDE

Takto hovoří standardy plemene. Bohužel již „pár“ let Australský ovčák zažívá velký boom, stal se módním plemenem a z toho plyne, že se setkáte se spoustou jedinců, kteří standardu neodpovídají, ať již povahou nebo vzhledem či ochotou k práci.
Jak už to tak bývá, co je trendy, je po tom velká poptávka, tak je i velká nabídka…a tím pádem i velká rozmanitost, ne vždy ku prospěchu plemene.

Mnoho zájemců o štěňata mi píše, že chtějí Australáčka pro jeho „super povahu“, „protože je inteligentní a snadno se vycvičí“, „protože je hodný a dobrosrdečný“, „protože je super parťák do rodiny“. Nenechte se unést obecnou literaturou, domluvte si návštěvu u chovatele, navštivte akci, kde jsou australští ovčáci – ať už výstavu, či sportovní akci (podle toho, zda preferujete spíše jedince z výstavní linie, či spíše australáka z pracovní linie). Australák má jistě skvělou povahu, ale není to zkrátka pes pro každého. Pokud hledáte parťáka typu „zlatý retriever do rodiny“, je opravdu lepší pořídit si retrievera. Australský ovčák je vnímavý, dobře cvičitelný, ale zároveň velice chytrý a než si postačíte všimnout, tak váš australský ovčák perfektně cvičí vás.
Australský ovčák je naší srdcovkou a je to přesně plemeno pro nás. To však ještě neznamená, že je vhodný pro každého. Chcete stále australského ovčáka? Zjistěte si co nejvíce informací, ptejte se zkušených chovatelů…

Australák rozhodně není prototypem chlupatého roztomilého medvídka pro děti. Je to především pes, který byl vyšlechtěn pro práci s dobytkem. Může hlídat víc, než vám bude příjemné, může mít tendenci pást „kde co“, včetně lidí.


Jak to je s tím výstavním a pracovním australákem?

Výstavní, jak už toto označení napoví, jsou jedinci chovaní za účelem vystavování. Mají střední až silnou kostru, velkou hlavu a jsou obecně větší a mohutnější. Jejich váha se pohybuje okolo 24-26 kg u fen, 27 – 30 kg u samců. Nejsou výjimkou samci, kteří mají přes 30 kg. Mají bohatou, hustou a poměrně dlouhou srst. Většina jich opravdu je chovaná pro výstavy – u těchto jedinců nečekejte, že se přetrhnou při sportu či v práci nebo že budou schopni pracovat celý den, naopak mnoho z nich není schopno fungovat ve velkém vedru vůbec, natož aby byli schopni pracovat celý den. Většina jejich práce sestávat v tom, že musí umět dobře stát a dobře klusat ve výstavním kruhu. Jelikož jsou povětšinou ve výstavním kruhu upřednostňování jedinci bez ocasu, setkáte se u výstavní linie spíše s jedinci s kupírovaným ocasem.
Zpravidla tito psi mají klidnější temperament.

Pracovní australský ovčák je pes jiného ražení. Tito psi jsou chovaní pro práci na farmách, kde pomáhají při hlídání, pasení či shánění dobytka. Tito jedinci pro svoji větší atletičnost, lehčí stavbu těla (feny mají váhu 14 -18 kg, samci většinou 20 – 23 kg) a rychlost se velice dobře osvědčili ve psích sportech jako je agility, dogfrisbee či pasení. Práce či sport jsou pro ně vším, mají velkou ochotu pracovat a jsou snadno motivovatelní. Jejich lehčí stavba těla a chudší osrstění jim dovoluje pracovat vytrvale, rychle a to i ve velmi teplém počasí. Potřebují dostatek práce a pohybu, jinak si zábavu najdou dle svého a vám se určitě líbit nebude :) S těmito psy úspěchy ve výstavním kruhu spíše nečekejte.

Obě tyto linie mají své pro a proti. Je potřeba zvážit čemu se chci se svým psem věnovat. Chci spíše parťáka? Lákají mě výstavy, chci prostě jen mazlíčka se vzhledem chlupatého medvídka? Chci parťáka do rodiny? Sáhněte po výstavní linii.
Chci psa primárně pro sport či pro pasení? Chci energického psa s velkou ochotou pracovat, snadno motivovatelného? Lákají mě dynamické sporty jako je agility či dogfrisbee? Chtěl / a bych se věnovat pasení? Sáhněte po psu z pracovní linie.

Jak je to s tím ocasem?

Australští ovčáci se rodí buď (většina případů) s přirozeně dlouhým ocasem v plné délce nebo s přirozeně krátkým ocasem v různé délce. Málokdy se narodí jedinec s tak takovou „délkou“ která je stejná jako kupírovaný ocas. Častěji se narodí jedinci s polovičním ocasem, třetinovým ocasem, tříčtvrtečním ocasem… Zda bude mít štěňátko plnou délku ocásku či různou délku (tedy zkrácenou) ocásku určuje gen, který způsobuje „krátkoocasost“. Pokud jeden z rodičů tento gen nese, narodí se štěňátka s různou délkou ocásku, tedy jak s plnou délkou, tak se zkrácenou délkou ocasu. Pokud ani jeden z rodičů nenese gen pro „krátkoocasost“ vždy všechna štěňátka budou mít plnou délku ocásku. Pokud oba rodiče nesou gen pro „krátkoocasost“ budou všechna štěňátka se zkrácenou (ale různou) délkou ocásku.

Bohužel módní trend velí „kupírovaný australský ovčák je in!“, tudíž naprostá většina chovatelů výstavních psů nechává svá štěňata ve věku 3 až 5 dní okupírovat. Jedná se o chirurgický zákrok, který je prováděn bez umrtvení a pro štěňátka je tak velmi bolestivý a to i po dobu hojení rány.

Dlouhý, krátký, kupírovaný…??? Více na toto téma zde.

V naší chovatelské stanici se věnujeme chovu pracovních australských ovčáků. Našim cílem jsou zdraví a povahově vyrovnaní jedinci především pro psí sporty – agility, dogfrisbee a pasení. Proto také upřednostňujeme domovy, kde se aktivně chtějí věnovat psím sportům či pasení.

 

Pro koho je (nejen) pracovní australský ovčák vhodný?

Pro odolné jedince – ve zkratce :)

A teď vážně. Váš australský ovčák je pes který byl vyšlechtěn především pro pasení a hlídání stáda. Každodenní pohyb je pro něj nutností. Nestačí mu pobyt na zahradě, či třikrát denně obejít blok na sídlišti. Je potřeba svému psu „unavit“ nohy (samozřejmě úměrně věku a kondici), ale také unavit hlavu. Je nutností naučit australského ovčáka odpočívat v době, kdy nejste doma, či jste nemocní nebo se zkrátka věnujete nějaké jiné činnosti. Není to samozřejmostí a mnoho australských ovčáků to neumí.

Máte zkušenosti s výcvikem a výchovou takového plemene jako je australský ovčák? Máte k ruce alespoň někoho, kdo má zkušenosti s tímto plemenem? Musíte si v první řadě uvědomit, že toto plemeno je náročné na výchovu a výcvik a může se snadno stát, že zanedlouho si uvědomíte, že „na něj nestačíte.“ Je určitě dobré mít v zásobě trenéra, citlivého výcvikáře, který vám pomůže. Ani já jsem to neměla jinak. A nebýt toho, že jsem pravidelně cestovala přes půl republiky za přáteli a trenéry se svým prvním štěnětem australského ovčáka, tak bych byla dost možná ze soužití se svým první australákem nešťastná a bezradná.

Musíte počítat s tím, že cena za pořízení australského ovčáka je jedna věc. Ale oproti dalším nákladům je tato částka zanedbatelná. Jste připraveni zajistit psovi po celý jeho život vše, co potřebuje, od kvalitní drahé stravy, přes veterinární péči až po nutnou výbavu? A tou není jen obojek a vodítko.

Myslíte si, že koupí štěněte to pro vás začíná, ale pro chovatele končí? Kdepak. Většina chovatelů vyžaduje trvalý kontakt s majiteli po celý život jím odchovaného psa. Jste ochotni po celou dobu komunikovat s chovatelem, řešit případné problémy, informovat ho o tom, jak se psovi daří? Je potřeba si uvědomit, že pro většinu chovatelů jsou štěňátka členy rodiny, minimálně těch prvních osm týdnů života. Chovatelé chtějí vědět, jak se jejich štěňátkům daří v nových domovech.

A co otisky psích tlapek všude? Bláto a hromada chlupů, které jsou všudypřítomné, přesto, že denně vysáváte a vytíráte. I tímto vás bude váš australský ovčák velmi dobře zásobovat. A co štěněcí loužičky a nehody? Jste si vědomi toho, že štěňátka se venčí kdy a kde je napadne? Tedy po dobu, než se naučí moč udržet a osvojí si návyky venčení venku.

Jste ochotni jít ven – na procházku, trénink, závody i v dešti, v zimě nebo naopak v horku? I když se vám nechce?

Australský ovčák je báječný pes, ale jeho výchova a výcvik jsou náročné, obzvláště pro nezkušené majitele. Pokud jste si vědomi všeho, co je uvedeno výše a jste ochotni takto fungovat, tak potom je Australský ovčák správná volba.

 

Pro koho australský ovčák není vhodný

Nesnesete chlupy a nečistoty ve svém domově, na oblečení, v autě…? Ne? Tak si australáka rozhodně nepořizujte. Ideálně žádného psa.

Jste přesvědčeni, že výcvik takového chytrého psa je hračkou a že jej snadno zvládnete, protože jste už vychovali jednoho pudlíka a tetě jste pomáhali venčit zlatého retrievera? Nepořizujte si australského ovčáka.

Četli jste přeci na internetu, že je to pes s hlídacím instinktem, myslíte si že bude ideálním psem, aby vám hlídal zahradu, dům, váš majetek a ještě ke všemu mu toto bude stačit. Rozhodně ne.

Je chytrý a inteligentní, lehce se cvičí. Ano, pokud je v rukou zkušeného člověka. Ne, pokud je v rukou nezkušené osoby.

Moje dítko nemá ve škole příliš mnoho kamarádů, chceme mu pořídit štěňátko jako parťáka. Jednoznačně ne. Toto plemeno absolutně není vhodné pro děti. Děti nejen nezvládnou výchovu a výcvik tohoto psa, ale děti nezvládnou vyrazit s takovým psem na procházku. Musíte počítat s tím, že takový pes bude dítě někde vláčet, v případě nutnosti takového psa dítě neudrží. A konflikt s jiným psem bude otázkou času. Ano australský ovčák je temperamentní a nenaučí se sám chodit na prověšeném vodítku.

Jste pohodlní a v nepříznivém počasí trávíte čas raději na gauči. Ani pro vás není australský ovčák vhodný.

A jak poznáte toho správného chovatele?

  • správný chovatel vám o plemeni řekne vše, kladné i stinné stránky plemene
  • správný chovatel s vámi bude komunikovat a ochotně odpoví na otázky ohledně plemene
  • správný chovatel si s vámi domluví osobní setkání, ještě předtím, než vám slíbí štěně z jeho chovu
  • správný chovatel vám umožní návštěvu štěňátek a budete tak mít možnost si vybrat při osobní návštěvě, až budou štěňátka trochu starší a bude se projevovat jejich charakter, atd.. (tedy ne pár dní po narození a podle fotografie!)
  • správný chovatel vám bude k dispozici s radami a pomocí po celý život psa
  • správný chovatel se bude zajímat o svůj odchov a prodejem štěněte do nového domova to pro něj rozhodně nekončí
  • správný chovatel vám řekne cenu štěněte a nebude ji navyšovat, a to ani v případě, že se mu narodí nízký počet štěňat

 

Byli jste u nás na návštěvě? Viděli jste naše psy? Jsou vychovaní, neloudí, neskáčou lidem po hlavě, umí poslechnout okamžitě, jsou nadšení z každé aktivity, ale když žádná není, tak si v klidu lehnou a jsou schopni odpočívat. Jsou přátelští vůči lidem, zvířatům….mají perfektní přivolání, nevybíhají za zvěří. Nezboří nám barák, když jsou doma ponecháni sami…

Ano toto všechno a ještě mnohem víc zvládají naši psi. Ale mějte na paměti jednu věc – sami se to nenaučili…